Podstawowe usługi

Operacje zaćmy

Oculomedica - Operacje zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i wszczepieniu soczewki sztucznej.

Zaćma (łac. cataracta) to choroba, której istotą jest zmętnienie soczewki. Pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami. W miarę postępu choroby pacjent zaczyna widzieć jak „przez mgłę”. W skrajnych przypadkach widzenie może ulec tak znacznemu pogorszeniu, iż chore oko postrzega jedynie światło.

Jedynym sposobem wyleczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie na jej miejsce sztucznej. Poza powszechnie wykonywanym zabiegiem fakoemulsyfikacji zaćmy, w określonych przypadkach np. zaćmy brunatnej, możemy zaproponować naszym pacjentom również zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy (ECCE). Po zabiegu pacjent będzie używał okularów do bliży lub dali, co zapewni właściwe widzenie. W przypadku astygmatyzmu wszczepiamy soczewki toryczne. Pacjentom, którzy potrzebują najwyższej jakości widzenia i nie chcą w ogóle używać okularów proponujemy  soczewki wieloogniskowe (multifokalne).

Podstawowe informacje

Czas trwania

czas trwania  zabiegu to około 20-25 minut a łączny czas pobytu na oddziale to około 3 godziny

Finansowanie

NFZ, prywatnie, raty


Wskazania

  • zmętnienie soczewki oka

Przeciwwskazania

Okulistyczne (względne):

  • znaczne podwichnięcie soczewki
  • zaćma bardzo twarda (brunatna)
  • urazy oka
  • nieprzezroczysta rogówka (keratopatia)
  • bardzo wąska źrenica (słaba reakcja na mydriatyki)
  • nasilona dystrofia śródbłonka rogówki
  • jaskra z wąskim, zamykającym się kątem

 

Ogólne (do zabiegu w znieczuleniu miejscowym):

  • objawowa choroba Parkinsona (drżenie pacjenta)
  • zaawansowana POCHP, astma (kaszel nie do opanowania)
  • pacjent niewspółpracujący
  • głuchota lub znaczny niedosłuch
  • głęboka depresja

Niezbędne dokumenty

Pobierz wzory dokumentów

Przebieg zabiegu

Pacjent zgłasza się na wyznaczoną godzinę, przebiera się w piżamę i zostaje przyjęty na oddział, gdzie przez około 1 godzinę jest przygotowywany do zabiegu usunięcia zaćmy. Przygotowanie polega na podaniu leków okulistycznych i anestezjologicznych. Znieczulenie do zabiegu jest miejscowe tzn. za pomocą kropli podawanych do worka spojówkowego. Bardzo rzadko wykonuje sie także zastrzyk w okolicę oka – podaje się w ten sposób dodatkowy lek znieczulający.

Typowa operacja zaćmy trwa około 20 minut. Przeprowadzamy ją na bloku operacyjnym. W trakcie zabiegu pacjent jest świadomy, w kontakcie z lekarzem operującym. Oprócz lekarza operującego nad stanem ogólnym chorego czuwa lekarz anestezjolog. Pacjent na bieżąco monitorowane ma parametry życiowe, ciśnienie krwi oraz EKG. Operacja zaćmy wykonywana jest metodą fakoemulsyfikacji, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i w dalszym etapie na wszczepieniu do oka sztucznej zwijalnej soczewki przez niewielkie cięcie.

Zdarza się, że wskutek nieprzewidzianych trudności szerokość cięcia może być większa. Wówczas zakłada się na oko szwy. Niezmiernie rzadko może się również zdarzyć, że operator zdecyduje o zmianie sposobu usunięcia zaćmy w trakcie zabiegu. Działania takie mają na celu dobro pacjenta. Trzeba pamiętać, że każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań o różnym stopniu nasilenia.

Po zakończonej operacji na oko zostaje nałożony opatrunek, następnie pacjent zostaje przewieziony z powrotem na salę pobytową, gdzie spędza jeszcze około 1-2 godzin. Łączny czas pobytu w placówce, od momentu przyjęcia na oddział do momentu wypisu wynosi około 3 godzin.

Wypis pacjenta ze szpitala odbywa się wyłącznie w obecności osoby towarzyszącej.

Następnego dnia po operacji zaćmy odbywa się obowiązkowa wizyta kontrolna, na której możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego. Godzina i miejsce wizyty określone są na karcie informacyjnej. Kolejne wizyty ustalane są według indywidualnych zaleceń lekarza.

W celu doboru szkieł okularowych należy poczekać do całkowitego wygojenia się oka i ustabilizowania widzenia, zazwyczaj około 1-2 miesięce.

W przypadku komercyjnego usunięcia zaćmy istnieje również możliwość zakupu soczewki PREMIUM (m.in. asferycznej, z filtrem światła niebieskiego, torycznej, wieloogniskowej). W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnych metod leczenia zaćmy i ceny zabiegu zapraszamy do kontaktu telefonicznego: tel. 500 844 500.

Finansowanie

Zapraszamy do zapoznania się ze sposobami finasowania zabiegów.
(NFZ, prywatnie, raty)

Zapisz się

Zapraszamy do umówienia się na wizytę przez Internet.

Zobacz więcej